Kierunek Systemy i Urządzenia Przemysłowe

Kierunek Systemy i Urządzenia Przemysłowe na Politechnice Krakowskiej otrzymał kategorię naukową A. Prestiżowa kategoria A wyróżnia się wysokim poziomem kształcenia oraz badań naukowych. Uzyskana kategoria ma duży i bezpośredni wpływ na wysokość otrzymywanych przez jednostkę dotacji, czyli środków finansowych przeznaczonych na: podnoszenie jakości kształcenia, utrzymanie potencjału badawczego, rozwój młodej kadry.

DLACZEGO
SYSTEMY I URZĄDZENIA
PRZEMYSŁOWE?

Systemy i Urządzenia Przemysłowe to nowoczesny kierunek studiów będący odpowiedzią
na rosnące zapotrzebowanie rynku na specjalistów w zakresie projektowania, budowy, eksploatacji oraz modernizacji nowoczesnych systemów i urządzeń przemysłowych
z uwzględnieniem aktualnych wymagań i uwarunkowań środowiskowych.

Urządzenia przemysłowe to maszyny i aparaty, w których przetwarzane są różne surowce stałe, ciekłe lub gazowe w pożądany produkt końcowy zgodnie z zadaną technologią. Połączone i współpracujące ze sobą urządzenia tworzą całe systemy i instalacje przemysłowe. Przykłady urządzeń i aparatury przemysłowej to: urządzenia grzewcze, pompy, wentylatory, zbiorniki magazynowe i ciśnieniowe, kolumny destylacyjne i rektyfikacyjne, filtry, wirówki, mieszalniki, kruszarki, suszarki, wyparki itp.

Współczesne systemy i urządzenia przemysłowe szczególnie te, które stosują zaawansowane technologie, wymagają, aby osoby je projektujące i eksploatujące posiadały zaawansowaną wiedzę i ponadstandardowe umiejętności niezbędne wobec rosnącego stopnia skomplikowania obiektów i urządzeń. Takie właśnie założenia i cele leżą u podstaw kształcenia na tym kierunku studiów.

Studia na tym kierunku zapewniają wiedzę i umiejętności niezbędne do konstruowania, wytwarzania i nadzorowania eksploatacji maszyn i urządzeń stosowanych w przemysłach: maszynowym, energetycznym, spożywczym, chemicznym, petrochemicznym, farmaceutycznym, a także w ochronie środowiska oraz w wielu innych.

Specjalności studiów

• Aparatura przemysłowa (studia I i II stopnia)

Aparatura i instalacje przemysłowe to specjalność, na której kształci się inżynierów specjalistów w zakresie budowy, projektowania, technologii i eksploatacji różnych urządzeń i instalacji przemysłowych, przeznaczonych do magazynowania materiałow, ogrzewania, filtracji, mieszania, odpylania, destylacji, rektyfikacji, suszenia, krystalizacji, reakcji biochemicznych itp. W ramach spejalności studenci zapoznają się z nowoczesnymi technikami pomiarowymi oraz metodami komputerowego wspomagania prac inżynierskich. Z racji bardzo uniwersalnego i wszechstronnego wykształcenia inżynierskiego absolwenci tej specjalności będą mogi znaleźć zatrudnienie niemal we wszytskich gałęziach gospodarki, jako projektanci, konstruktorzy, technolodzy, i użytkownicy aparatury przemysłowej, która stosowana jest m.in. w przemysłach: spożywczym, chemicznym, farmaceutycznym, maszynowym, a także ochronie środowiska, w biotechnologii i w wielu innych.

•  Modelowanie komputerowe systemów i maszyn cieplnych
    (studia I i II stopnia)

Specjalizacja jest ofertą dla ambitnych studentów, dla którch ważna jest możliwość zdobycia analitycznych i projektowych umiejętności inżynierskich. W ramach specjalizacji studenci zdobędą wiedzę z zakresu matematycznych i termodynamicznych podstaw modelowania maszyn i systemów cieplnych, jak również praktyczne umiejętności obejmujące zasady projektowania systemów i maszyn cieplnych z wykorzystaniem współczesnych komuterowych technik wspomagających proces projektowy (CAD/CAE/CFD)

• Systemy i urządzenia cieplne (studia I stopnia)

To specjalnośc dla osób zainteresowanych zdobyciem podstawowej wiedzy na temat budowy, konstrukcji i eksploatacji systemów i urządzeń cieplnych stosowanych w przemyśle i budownictwie. Przedmiotem specjalności są ekologiczne instalacje grzewcze i chłodnicze, jak również metody ich automatycznego sterowania. Studenci zapoznają się również z zasadami budowy i działaniem ogniw paliwowych, kolektorów słonecznych, fotoogniw, turbin wiatrowych i wodnych.